понедельник, 10 февраля 2020 г.

Подорож країною музичних інструментів

«Подорож країною музичних інструментів» Домінантне музичне заняття 

Мета: розширювати знання вихованців про українські народні інструменти та історію їх виникнення; розвивати творчу фантазію та бажання музикувати; використати авторську музично-дидактичну гру «Допоможемо музикантам», продовжити використання елементів здоров’язбережувальних технологій (дихальна гімнастика О. Стрельникової) на музичному занятті; виховувати любов та інтерес до української музики, історії власної країни та її надбань.

Обладнання: 
зображення музичних інструментів;
презентація «Цікавий світ музичних інструментів»;
дитячі музичні інструменти ( дерев'яні ложки, свищики, бубни, сопілки, дзвіночки, маракаси, рубель);
 аудіозаписи   звучання  ложок, бандури, скрипки, сопілки, бубна, кобзи, трембіти, цимбал;
авторська музично-дидактична гра «Заплутане королівство».
Хід заняття:
Діти під музику «Козацька пісня» заходять кроком до музичної зали.
- Добрий день, малята! До нас сьогодні завітали гості – привітаємося з ними?
Музичне вітання.
- Ви любите подорожувати? Хочете відправитися в незвичайну подорож? А знаєте чому вона незвичайна? …
Ми відправляємося в країну музичних інструментів, де побуваємо в різних містах. А які музичні інструменти ви знаєте? (відповіді дітей)
А хочете познайомитися з новими музичними інструментами? (відповіді дітей)
   В якій країні ми з вами живемо? А чи були і є в Україні люди сміливі, відважні, сильні, хоробрі? Як в давнину називали таких людей? (козаки) Козаки дуже люблять кататися верхи на конях. А ви любите кататись? Тоді сідлайте коней і вперед!
        Музично-ритмічна вправа «Прямий галоп» муз. Гречанінова
- Наша перша зупинка «Місто музичних інструментів». Тут мешкає багато музичних інструментів (зображення музичних інструментів).
- Які музичні інструменти вам знайомі? (діти називають знайомі їм)
- Молодці! А хочете я познайомлю вас з новими музичними інструментами, яких ви ще не знаєте?
Презентація  «Українські народні музичні інструменти», слухання музичних творів у виконанні цих інструментів (коротка інформація про кобзу, бандуру,  трембіту, цимбали)
- З якими музичними інструментами ми сьогодні зустрілися вперше? Хто з вас звернув увагу, які з них є українськими народними? Де ми можемо почути звучання цих інструментів? (відповіді дітей: на концерті, в запису, на народних гуляннях, в Карпатах, на телебаченні, на радіо та ін.)
- Вам сподобалось в цьому місті музичних інструментів? Мені теж, але нам час рушати далі, попереду ще багато цікавого. Відправляємось далі?
                        Вправа  «Прямий галоп»
- Ось і наступна зупинка – «Місто музикантів». З музичними інструментами ми вже познайомилися, послухали як вони звучать. А ви любите грати на музичних інструментах, відчувати себе справжніми музикантами?
Підходьте, беріть музичні інструменти. А як називається колектив, в якому грає багато музикантів? (оркестр)
- Хто керує оркестром? (диригент)
- Дітки, а знаєте що головне в оркестрі? В оркестрі головне, щоб всі музиканти грали разом, в лад, одночасно, слухаючи один одного. Сьогодні ми з вами виконаємо п’єсу «Полька», це українська народна мелодія. Як ви вважаєте, хто її написав?   
 (діти беруть музичні інструменти: ложки, тріскачки та інші інструменти та виконують п’єсу «Полька»)
- Молодці, дітки! Як гарно ви грали! 
Ось як цікаво в місті музикантів. Ну, що подорожуємо далі?
                 Вправа «Прямий галоп»
- Бачу, що ви трохи стомилися під час нашої подорожі. Хочете трішки перепочити? Пропоную насолодитися цією миттю. Вам зараз добре? Запам’ятайте цю мить. Вдихніть коротко 4 рази носиком і повільно видихаючи ротиком, згадайте приємні моменти нашої подорожі.
(дихальні вправи за О. Стрельниковою)
- Наступна наша зупинка «Заплутане місто». У цьому місті постійно щось трапляється. Ось і сьогодні тут сталося лихо – усі музичні інструменти переплуталися між собою. Як ви вважаєте, ми зможемо допомогти мешканцям цього заплутаного міста? (так)
- Українці завжди славилися своїм добрим серцем і готовністю  прийти на допомогу. А ви, я бачу, - справжні українці.
Музично-дидактична гра «Заплутане королівство»
(діти називають музичні інструменти, які зашифровані на картині. Коли діти правильно називають інструмент – з’являється кольорова картинка. Потім гра ускладнюється і діти класифікують музичні інструменти за методом видобування звуків: Який інструмент тут зображено?)
- Ну ось ви і справились з завданням і в цьому заплутаному місті стало на одне нещастя менше. Ми можемо ще щось приємне зробити для мешканців цього міста, щоб їм було веселіше жити? Що завжди підіймає настрій? (Очікувана відповідь: музика, танок, сміх, пісня)
- Так, український народ славився своїм гарним співом, почуттям гумору. Що ми можемо подарувати мешканцям цього міста? (пісня-танок)
- Так, це буде чудовий подарунок. Беріться за ручки і заводьте коло.
                  Пісня-танок «Ми хотіли танцювати»
- Вам сподобалося в цьому заплутаному місті? (так) Але на жаль, нам час повертатися додому. Сідлайте коней і відправляємось в путь.
                    Вправа «Прямий галоп» 
- Ось ми і дома, в нашому любому садочку!
- В якій країні ми з вами сьогодні побували?
- З якими новими музичними інструментами познайомилися?
- Вам сподобалося?
- Ось і підійшла до кінця наша подорож. На світі ще багато музичних країн,  які ми зможемо з вами відвідати. І я думаю, що незабаром ми туди відправимося.
                       Музичне прощання
  Під «Козацьку пісню» виходять з музичної зали.

среда, 5 февраля 2020 г.

Методична розробка "Дитячий оркестр"

Методична розробка 
«ДИТЯЧИЙ ОРКЕСТР У ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ» 

 
  Музика – це завжди зустріч з прекрасним і чудовий засіб навчання й відпочинку. Якщо музичні заняття у дошкільному закладі проходять жваво, цікаво та радісно, то діти не втомлюються і успішне засвоєння матеріалу дітьми гарантовано. 
 Музичне мистецтво відіграє велику роль у формуванні особистості дитини. Педагоги, ознайомлюючи дошкільників з доступними їм класичними та сучасними творами, розвивають музичний смак, вміння розуміти музику, розширюють загальний кругозір, підвищують культурний рівень дітей. 
 Ось чому потребує особливої  уваги  музична діяльність дітей. 
 У дошкільному навчальному закладі є  4 види музичної діяльності дошкільнят: 
 
1.Музично – ритмічні рухи. 
2.Слухання музики. 
3.Співи. 4.Гра на дитячих музичних інструментах. 
 
 На музичних заняттях у дошкільних закладах використовують різноманітні музичні інструменти, які допомагають дитині акомпанувати собі під час співу, танцю, музичної гри або слухання музики. Дошкільники можуть  грати нескладні  мелодії індивідуально і в ансамблі, імпровізувати  ритмічні і мелодійні поспівки. 
Так, наприклад, трикутник, якщо  грати тремоло, може кликати на свято або нагадувати  звучання  дзвіниці. А якщо взяти тоненьку металеву паличку і повільно  грати на трикутнику з паузою, то можна  уявити  крапельки дощу, який тільки починається, а потім, змінивши ритмічний малюнок на  більш дрібний та посиливши  динаміку, відтворити сильний дощ. 
Граючи на дерев'яних ложках, можна уявити цокання копит веселої конячки, коли вона біжить. 
Взявши у руки металофон, музичний керівник звертає увагу дітей на металеві пластинки  та дерев'яну паличку, за  допомогою якої  відтворюється  чарівне звучання  металофону. Паличку при цьому треба тримати тільки 1-2-3 пальцями, не зажимаючи при  цьому кисть руки, грати легко, ніби разом з паличкою по металофону стрибає зелене жабенятко. А, запропонувавши дітям закрити очі, музичний керівник може зіграти на металофоні гліссандо і  запросити дошкільнят до казкової та чарівної країни, де живуть металофони. Після цього діти з великим задоволенням будуть грати на металофонах під музику. 
Дошкільнята зрозуміють, що музичні інструменти  можуть бути: бубни -  веселими,дзвіночки -  лагідними, тарахтальця - сердитими, дерев'яні ложки  -  спокійними, металофони – казковими. Вони  можуть відтворювати якийсь образ, співати і навіть говорити. Після цього діти з зацікавленістю будуть грати у оркестрі, виконуючи різні музичні твори, почуваючи себе, як справжні майстри-музиканти. 
Завдання і зміст музичного виховання визначають  асортимент іграшок для різних вікових груп. В роботі з дітьми раннього і молодшого дошкільного віку застосовують дзвіночки, маленькі бубни, тарахтальця та інші музичні іграшки,які звучать неголосно і м'яко. В цьому віці треба дуже бережно ставитися до музичного слуху малюків. 
Для дітей раннього віку перша музична іграшка – брязкальце. Вона зосереджує увагу дитини   на музичному звучанні. 
 У  віці 2-3 років дошкільників знайомлять з такими інструментами, як бубни, барабани, дзвіночки. 
Для дітей 3-4 років будуть цікаві сопілки, маракаси, музичні молоточки, ложки 
 Дітей 5-6 років музичний керівник знайомить з металофонами, ксилофонами, тарілками, трикутниками. 
В усіх вікових групах відбувається спілкування з музичними інструментами по – різному. Якщо найменші використовують музичні  іграшки, то у старших групах діти знайомляться з різними музичними інструментами,поступово навчаються на них грати. 
Дитячі музичні інструменти класифікуються за групами: 
1. Струнні – цитри, балалайки, цимбали. 
2. Духові – флейти, тріоли,сопілки. 
3. Клавішно-язичкові – баяни, акордеони. 
4. Ударно-клавішні – піаніно, рояль. 
5. Ударні – бубни, металофони, трикутники, ксилофони, барабани, музичні молоточки, тарілки, брязкальця, маракаси, ложки. 
 
Кожного разу, при знайомстві з новим музичним інструментом, потрібно звертати увагу дітей на  звукоутворення того чи іншого музичного інструменту, розсказати, що це за інструмент, показати технічні прийоми гри на ньому, виконати на ньому емоційно і виразно музичний твір. 
Навчаючись гри на музичних інструментах діти повинні засвоїти і знати: 
­ назви інструментів; 
­ характер звучання інструментів; 
­ прийоми гри на них; 
­ розташування високих і низьких звуків; 
­ назви нот і їх місце на інструментах; 
­ правила користування і зберігання музичних інструментів.  Музичний репертуар для гри на дитячих музичних інструментах можна поділити так: 
1. Маленькі твори для вправ.  
2. Поспівки, пісеньки для індивідуальної гри. 
3. П'єси, пісні для колективного виконання. 
Початкові вправи. 
З самого початку  треба  вчити дітей грати  на інструментах правильно і точно відтворювати ритм музичної п'єси або пісні, побудованої на одному звуці. Музичний керівник повинен сам проплескати ритм пісні у долоні, щоб діти уважно прослухали і запам'ятали його. Потім проплескати ритмічний малюнок разом з дошкільнятами. Впевнившись, що діти роблять все ритмічно правильно, можна дозволити їм зіграти цей ритм на музичних інструментах. 
Поспівки,пісеньки для індивідуальної гри. 
Для індивідуального навчання  доцільно брати маленькі пісні та поспівки з поетичним текстом. Допомагають цьому народні пісні. Це полегшує  запам'ятовування: діти співають, підіграючи собі на інструменті. 
З п'ятирічного віку дівчатка та хлопчики починають виявляти елементи творчості. Вони імпровізують під час  ігр, співів, танців, що розвиває їхні творчі здібності. 
Стало традиційним входити на групові музичні заняття до зали під музику. Це, безумовно, організовує дітей. Але музика не обов'язково повинна бути маршевого характеру. Діти можуть ввійти до музичної  зали тихенько, ніби крадучись, як мишки, чи спокійною, м'якою ходою, як лисички, або весело, навшпиньках, як балеринки. Це залежить від мети і тематики  заняття.   Під час входу дітей до зали  разом з грою музичного керівника може звучати  гра ударного музичного інструмента (бубна, дзвіночка, металофона, трикутника тощо), на якому грає вихователь або підготовлена до цього дитина. 
Це буде цікаво і корисно для всіх дітей. 
При розучуванні музично-ритмічних вправ теж доцільно застосовувати гру на музичних інструментах. Дошкільники  будуть знайомитися з новими музичними інструментами, їх звучаннням, прийомами гри на них і одночасно розвивати свій музичний слух. 
Наприклад, при розучуванні і виконанні дітьми середньої групи  вправи «Пружинка» до гри на фортепіано можна додати гру на бубні. Під час виконання дітьми молодшої групи  вправи «Притупи» може звучати  музичний молоточок. А коли діти старшої групи рухаються «Прямим галопом», так і хочеться взяти у руки дерев'яні ложки і заграти на них. 
  П'єси, пісні для колективного виконання. 
Музичний твір, який розучується  оркестром, попередньо прослуховують на заняттях зі слухання музики, визначають його особливості: поділ на частини, фрази, динаміку, темп, ритм. П'єси, пісні для колективного виконання  діапазоном у 3-6 нот музкерівник розучує окремо з кожною дитиною (або групою) протягом декількох занять, а потім зводить їх  разом. 
Знайомлячись з твором, дошкільники  навчаються запам'ятовувати його, чути і розуміти музичну мову, що сприяє розвитку музичної пам'яті. 
Дошкільнята  з великим захопленням розучують музичні твори і навіть прагнуть вносити щось своє. І це потрібно всіляко підтримувати. 
Музичний керівник, який створює  дитячий оркестр, повинен подумати про розвиток музичних здібностей дошкільнят ( звуковисотного, ритмічного, тембрового слуху), про формування у дітей естетичного смаку, цілеспрямованості та активності на заняттях, про психологічну підготовку дошкільнят до виступів на концертах та ранках. 
 А основне завдання музкерівника - навчити дітей грати на музичних дитячих інструментах і одночасно викликати інтерес до музики, бажання самостійно виконувати музичні твори.  
Етапи розучування музичних творів з дітьми на музичних інструментах: 
а) ознайомити дітей з муз інструментом, зіграти на ньому, звернути увагу на зовнішній вигляд інструмента; 
б) показати, як його тримати і на ньому грати; 
в)  робота над правильністю гри на муз.інструменті; 
г) робота над ритмічністю гри; 
д) самостійна гра на муз.інструменті; 
ж) дружна гра в оркестрі муз.інструментів. 
 
Мета оркестру –прилучити дитину до мистецтва, виховувати любов до  музики, знати назви музичних інструментів ,їх тембри звучання,  злагоджено та ритмічно грати на них  у оркестрі музичних дитячих інструментів.  
 
 Заняття з оркестром музичний керівник проводить у другій половині дня 
1-2 рази на тиждень. Тривалість заняття - 15-20 хвилин. Максимальна кількість дітей в оркестрі – 12. Оркестр може складатися з однакових  музичних інструментів (наприклад, металофонів) або різних інструментів. Головне, щоб вони звучали злагоджено. Склад оркестру у дошкільному закладі часто доповнює фортепіано, на якому грає музкерівник. 
Оркестру музичних інструментів по праву належить чільне місце в системі музичного дошкільного виховання. Граючи в ньому, діти завжди радіють, набуваючи навичок гри на різних музичних інструментах. Виступи такого оркестру у дошкільних навчальних закладах надають яскравості святковим ранкам. 
 
                          
   ДОДАТОК 
 
 
  
 
Металофон 
 
 
 
 
 
  
 
Ксилофон 
 
  
Тарілки 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Брязкальце 
 
  
 
Дзвіночки 
 
 
  
Барабан 
  
 
Сопілка
 
 
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА З НАВЧАННЯ ДІТЕЙ СПІВУ  НА ТЕМУ: 
«РОЗУЧУВАННЯ НОВОЇ ПІСНІ  
НА МУЗИЧНИХ ЗАНЯТТЯХ З  ДОШКІЛЬНИКАМИ». 
 
Навчання співу — одна з найважливіших складових роботи музичного керівника. Спів дає змогу дітям вчитися стежити за правильним звукоутворенням та дикцією, чистотою інтонації, диханням, ритмічним малюнком пісні. Щоб діти опанували ці навички, педагогу слід приділяти особливу увагу процесу розучування пісень. 
 
Розучування нової пісні на музичних заняттях з дошкільниками 
Співи є неодмінною частиною кожного музичного заняття у дошкільному навчальному закладі. Спів позитивно впливає на дитячий організм — зміцнює голосовий апарат, розвиває дихання, а також сприяє розвитку мовлення дітей, їхньої творчої фантазії, і, безсумнівно, музичних здібностей, зокрема: 
музичного слуху; • відчуття ритму; • музичної пам’яті. 
•  
Тому у вокальній роботі з дошкільниками музичний керівник має ставити перед собою такі завдання: 
розвивати природний голос кожної дитини, поступово розширюючи її співочій діапазон; 
формувати у дітей співацькі навички та вміння співати виразно; 
розвивати у дітей музичний слух; 
навчати дітей співати під музичний супровід та без нього; 
допомагати дітям в імпровізації поспівок та невеличких пісень; 
навчати дітей використовувати розучені пісні в різних видах музичної діяльності. 
 
Вимоги до пісенного репертуару 
Основною вимогою до пісенного матеріалу на музичних заняттях з дошкільниками мають бути доступність тексту та художніх образів. Що менші діти, то доступнішими та яскравішими мають бути текст та музика пісні. Тематика пісень може бути різноманітною. Проте головне, щоб вона відповідала віку дошкільників, була їм зрозумілою та цікавою. 
 
Правила підбору пісенного репертуару 
У підборі пісень для музичних занять з дітьми дошкільного віку музичний керівник насамперед повинен враховувати співочий діапазон своїх вихованців, оскільки для кожного віку характерні свої відмінності, зокрема: 
у дітей 2–3 років діапазон голосу мі – ля першої октави; 
у дітей 3–4 років діапазон голосу ре – ля першої октави; 
у дітей 4–5 років діапазон голосу ре – сі першої октави; • у дітей 5–6 років діапазон голосу ре першої октави — до другої октави. 
У співочому діапазоні кожної дитини є звуки, які їй найзручніше співати. Це так звані примарні звуки — фа – соль першої октави. Пісні з домінуванням цих звуків завжди легко і швидко засвоюються дітьми. 
Натомість нижні звуки діапазону — до, ре першої октави — не завжди інтонаційно правильно відтворюються дітьми, звучать у їх виконанні занижено та напружено. Тому не слід часто використовувати пісні, у яких ці звуки переважають. 
Методичні прийоми 
Процес навчання співу потребує уваги не лише з боку музичного керівника, а й з боку дітей. Адже під час співу діти вчаться: 
стежити за своїм диханням, за правильним звукоутворенням та дикцією, чистотою інтонації, за ритмічним малюнком пісні тощо; 
прислухатися до виконання мелодії на фортепіано; 
порівнювати свій спів зі співом інших; 
злагоджено виконувати пісні під час колективного співу. 
 
Щоб розв’язати ці завдання, музичному керівникові знадобляться знання певних методичних прийомів, зокрема: 
застосування диригентського жесту під час роботи з дітьми над темпом та динамікою твору; 
показ напрямку руху мелодії за допомогою руки; 
виконання вокальних вправ та поспівок для покращення чистоти інтонування, для формування правильного звукоутворення та дихання; • виконання різних ігрових вправ на покращення дикції та відчуття ритму. 
 
Послідовність розучування нової пісні 
Як правило, на кожному музичному занятті у дитячому садку діти виконують 2–3 пісні. Але перш ніж розпочинати розучувати нову пісню, музичний керівник має обов’язково виконати з дітьми вправи для розвитку голосу і слуху. І лише після цього можна розпочинати розучувати нову пісню. 
Нова пісня розучується з дітьми у три етапи — упродовж 6–7 занять. 
Перший етап — це ознайомлення дітей з новою піснею (перше заняття): 
вступна бесіда, ілюстрація пісні за допомогою наочних засобів; 
виразне і емоційне виконання нової пісні педагогом; • бесіда з дітьми після ознайомлення з піснею, аналіз пісні; • повторне виконання нової пісні педагогом. 
Другим етапом в розучуванні нової пісні є оволодіння дітьми співацькими навичками (друге, третє, четверте та п’яте заняття). Для цього музичному керівникові потрібно: 
нагадати дошкільникам нову пісню, емоційно виконати її під музику; 
провести роботу з дітьми над чистотою інтонації (пофразне розучування мелодії пісні); 
розучити з дітьми текст пісні, провести роботу над дикцією; 
розвивати правильне звукоутворення дітей під час співу; 
провести роботу над вокальним диханням; 
простежити, щоб діти виконували пісню у правильному темпі та ритмі; • провести роботу над співом дітей усією групою. 
Третій етап — це закріплення та повторення пісні (шосте, сьоме заняття). На цьому етапі діти демонструють: 
художньо-виразне та емоційне виконання пісні під музичний супровід; 
спів пісні хором, групою дітей або сольне виконання пісні під музичний супровід. 
 
Сподіваємося, що наведені вище методичні рекомендації з розучування нової пісні стануть вам у пригоді і сприятимуть перетворенню цієї кропіткої роботи на захоплюючий, творчий процес. 
Співочий діапазон — це відстань від найнижчого до найвищого звуку, в межах якого голос дитини звучить дзвінко, легко, без напруження 
Додаток 1 
Конспект занять з розучування нової пісні 
Перше заняття МЕТА: 
ознайомити дітей з новою піснею. 
 
ЗАВДАННЯ: 
проілюструвати зміст пісні за допомогою наочних засобів; 
викликати у дітей емоційний відгук на музику. 
 
ХІД ЗАНЯТТЯ: 
 
Музичний керівник: Діти, нарешті до нас прийшло тепле літо! Спритні жучки грають в піжмурки, ховаючись у ромашках, а веселі та працьовиті бджілки літають над квітами та збирають солодкий нектар. 
Музичний керівник демонструє дітям яскравий малюнок. 
Музичний керівник: Зараз я заспіваю вам нову пісню. Ви послухайте її уважно, а потім розповісте, про що ця пісня і який у неї настрій. 
Пісня «Пісня про літо» (див. с. ) 
Музичний керівник: Діти, вам сподобалася пісня? (Відповіді дітей.) 
Музичний керівник: А про кого у ній співається? (Відповіді дітей.) 
Музичний керівник: А який настрій та характер у цієї пісні? (Орієнтовні відповіді дітей: «Ця пісня радісного настрою і має танцювальний характер. 
Адже усі комашки весело зустрічають літо, співають і дружно танцюють у парах».) 
Музичний керівник: Молодці! Пропоную вам ще раз послухати пісню і спробувати її запам’ятати. 
Музичний керівник виконує пісню вдруге. 
Друге заняття МЕТА: 
розучити з дітьми по фразах мелодію першого куплету пісні. 
 
ЗАВДАННЯ: 
провести з дітьми роботу над чистотою інтонування; 
навчити дітей чітко відтворювати ритмічний малюнок першого куплету пісні. 
 
ХІД ЗАНЯТТЯ: 
Музичний керівник: Діти, давайте пограємо у гру «Луна». Це гра на увагу. Я нагадаю вам мелодію пісні «Пісня про літо», а ви уважно її послухайте і спробуйте повторити за мною. 
Музичний керівник грає на інструменті лише мелодію пісні і співає її на склад «ля». Він звертає увагу дітей на те, що звуки мелодії у перших трьох тактах розташовані поруч і їх треба співати дуже близько один до одного, а коли в мелодії з’являються стрибки — намагатися дотягнутися до верхнього звуку, наче дістаючи іграшку з полички. Діти повторюють спів за музичним керівником, який рукою показує їм напрямок руху мелодії. 
Музичний керівник: А тепер нехай наші голосочки відпочинуть, а ручки — поплескають. Слухайте уважно ритмічний малюнок пісні, який я плескатиму у долоні, і спробуйте повторити його за мною. 
Спочатку музичний керівник промовляє слова першого такту пісні і плескає його ритм. Діти повторюють за музичним керівником, і так зі всіма тактами першого куплету пісні. 
Музичний керівник: Ми з вами старанно розучили мелодію та ритм першого куплету. Давайте виконаємо його без музичного супроводу, уважно слухаючи спів одне одного. 
Музичний керівник грає лише мелодію пісні і стежить,чи правильно діти її інтонують, точно відтворюють ритм пісні. Якщо діти заспівають перший куплет пісні інтонаційно чисто і ритмічно чітко, можна запропонувати їм заспівати його під музичний супровід. 
Третє заняття 
МЕТА: 
розучити слова приспіву, другого та третього куплетів пісні. 
 
ЗАВДАННЯ: 
провести роботу над правильною дикцією дітей. 
 
ХІД ЗАНЯТТЯ: 
Музичний керівник: Сьогодні, діти, ми розучимо пісеньку «Пісня про літо» до кінця. Але будьте уважні, на вас чекає сюрприз. 
Музичний керівник пошепки, але з твердою артикуляцією, зачитує дітям по фразах слова приспіву, другого та третього куплетів. Потім пропонує дітям зробити те саме. 
Музичний керівник: А тепер, діти, давайте пограємо у гру «Передай секрет на вушко». Цим секретом будуть слова пісні, які ви по фразах, пошепки, передаватимете одне одному. Старайтеся, щоб слова звучали чітко і зрозуміло. 
Після засвоєння тексту пісні діти співають її разом з музичним керівником без музичного супроводу. 
Четверте заняття 
МЕТА: 
розвивати у дітей навички правильного звукоутворення. 
 
ЗАВДАННЯ: 
виконати з дітьми низку вправ для формування навичок вокального дихання. 
 
ХІД ЗАНЯТТЯ: 
Музичний керівник: Діти, сьогодні ми навчимося при співі правильно брати дихання. Уявіть, що ви тримаєте у руках пахучу квіточку і вдихаєте носиком її приємний аромат, а від задоволення ротиком видихаєте довге «а-а-а». Так само утворюється і дихання при співі. 
Діти виконують вправу на вдих та видих. Музичний керівник пропонує їм стежити за рухами його руки: коли рука піднімається вгору брати коротке дихання через ніс, а коли вниз — спокійно робити видих через рот. Цю вправу діти повторюють 5–6 разів. 
Після цього музичний керівник співає пісню зі словами і рукою показує дітям, коли потрібно брати дихання. 
Музичний керівник: А тепер давайте всі станемо біля своїх стільців і покажемо, як правильно брати дихання під час співу. 
Діти показують, як вони правильно дихають. 
Музичний керівник: Молодці! Тепер ми можемо заспівати пісню під музичний супровід від початку до кінця. 
Музичний керівник грає музичний супровід до пісні, а діти колективно виконують її. 
П’яте заняття МЕТА: 
розвивати у дітей відчуття музичної форми. 
 
ЗАВДАННЯ: 
пояснити дітям значення інструментального вступу до пісні; 
навчити дітей вчасно розпочинати спів після інструментального вступу; 
навчити дітей співати пісню в єдиному темпі. 
 
ХІД ЗАНЯТТЯ: 
Музичний керівник: Діти, всі ви добре знаєте, що пісня складається зі слів та музики. Але композитор, який пише музику до пісні, дбає ще й про те, щоб налаштувати виконавців на характер пісні. Для цього він пише інструментальний вступ. Цей вступ ми уважно слухаємо і готуємось до співу. Я нагадаю вам пісеньку «Пісня про літо», а ви зверніть увагу на її інструментальний вступ. 
Музичний керівник виконує пісню з інструментальним вступом. 
Музичний керівник: Ви помітили, що спочатку звучав вступ, а потім — сама пісня? (Відповіді дітей.) Щоб закріпити ці знання, давайте пограємо у гру на увагу. Я почну грати вступ до пісні, а ви підкажете мені плесканням у долоні коли треба розпочинати спів. 
Музичний керівник грає вступ до пісні і початок пісні. Діти плесканням у долоні визначають кінець вступу і початок співу. Гра проводиться 1–2 рази. 
Музичний керівник: А зараз замість оплесків, після вступу одразу розпочнемо наш дружній спів. 
Діти виконують пісню під музичний супровід. 
Шосте заняття МЕТА: 
навчити дітей визначати настрій пісні, її характер. 
 
ЗАВДАННЯ: 
навчити дітей художньо-виразно та емоційно виконувати пісню під музичний супровід; • формувати у дітей навички синхронного співу. 
 
ХІД ЗАНЯТТЯ: 
Музичний керівник: Діти, сьогодні на вас чекає музична загадка. Я заграю вам пісню, а ви спробуйте вгадати, що це за пісня і яка в неї назва. 
Музичний керівник грає пісню «Пісня про літо». Діти відгадують назву пісні. 
Музичний керівник: Діти, хто з вас може розповісти про що співається в цій пісні? (Орієнтовні відповіді дітей: «У цій пісні співається про жучків, метеликів та комашок, які весело зустрічають літо».) 
 
Музичний керівник: А який характер у цієї пісні? (Орієнтовні відповіді дітей: «Ця пісня веселого, танцювального характеру».) 
Музичний керівник: А як треба її співати? (Орієнтовні відповіді дітей: «Співати її потрібно легко та радісно».) 
Музичний керівник: А тепер, діти, давайте виконаємо пісню так, як ви сказали. 
Діти виразно виконують пісню під супровід музичного керівника. 
Музичний керівник: Пропоную провести конкурс-змагання на краще виконання пісні по групах. Перший куплет з приспівом виконуватиме перша група дітей, другий куплет з приспівом — друга група, а завершимо пісню всі разом. 
Музичний керівник ділить дітей на дві групи. Діти виконують пісню по групам. 
Музичний керівник: Молодці! Ви всі дуже старалися, тож перемогла дружба! 
Сьоме заняття МЕТА: 
розвивати у дітей вміння застосовувати вивчений матеріал у різних видах музичної діяльності; 
виховувати у дітей творчу активність. 
 
ЗАВДАННЯ: 
провести з дітьми музичні конкурси на краще виконання пісні; 
виконати пісню під зімпровізований дітьми супровід на музичних інструментах; • заохотити дітей до таночку під супровід пісні. 
 
МУЗИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ: 
маракаси; 
брязкальця; 
бубони; 
дзвіночки; 
металофони; 
трикутники. 
 
ХІД ЗАНЯТТЯ: 
Музичний керівник: Діти, сьогодні ми проведемо три музичні конкурси: 
«Найкращий соліст», «Веселий музикант» та «Зірковий танцюрист». Під час першого конкурсу кожен з вас по черзі співатиме пісеньку «Пісня про літо», але не від початку до кінця, а всього по два рядки з пісні. Переможе той, хто найвиразніше та найемоційніше виконає фрагмент пісні. Переможці конкурсу отримають звання «Найкращий соліст». 
Музичний керівник проводить прослуховування. Діти виконують свої фрагменти пісні під музичний супровід. Після цього всі разом визначають, хто був найкращим. 
Музичний керівник: Солісти визначені! 
Музичний керівник називає імена переможців, усі діти аплодують. 
Музичний керівник: Діти, а які музичні інструменти можуть супроводжувати цю пісню? (Орієнтовні відповіді дітей: «Куплети пісні можуть супроводжувати маракаси, брязкальця, бубони, а приспів — дзвіночки, металофони, трикутники».) 
Музичний керівник пропонує дітям утворити оркестр. Діти обирають собі музичні інструменти і грають на них під музичний супровід пісні. Після цього обираються переможці конкурсу «Веселий музикант». 
Музичний керівник: А тепер запрошую всіх до таночку. 
Під музичний супровід музичного керівника діти танцюють, виконуючи довільні танцювальні рухи. Після закінчення танцювального конкурсу всі разом обирають переможців у номінації «Зірковий танцюрист». 
 
 
 

Екологічне виховання в ДНЗ

Екологічний проект
для дітей старшого дошкільного віку

«Любимо і бережемо планету Земля»

Проблема:

• формування у старших дошкільників екологічної свідомості та природодоцільної поведінки.

Мета:

• формувати у дошкільників уявлення про виняткову роль Землі як планети, на якій є різноманітні прояви життя;
• виховувати бережливе ставлення до навколишнього світу.

Об′єкт:

• природа.

Завдання:

• закріпити знання дошкільників про планети Сонячної системи;
• показати до чого призводить недбале ставлення до природи та як від цього залежить життя людини;
• ознайомити дошкільників з тим, як саме можна турбуватися про Землю;
• вправляти у природодоцільній поведінці;

Учасники проекту:

• адміністрація дошкільного навчального закладу
• вихователі
• діти
• батьки вихованців

Строки реалізації проекту:

• 1 місяць

Практична діяльність:

• організувати екскурсію до екологічного центру рідного міста;
• спостерігати за ставленням людей до довкілля;
• прослухати оповідання, вірші, статті про взаємозв’язок різних явищ і об’єктів природи, залежність живих організмів від умов існування на планеті, тощо;
• провести дидактичні ігри екологічного спрямування;
• створити ситуації, що спонукали б дітей вести діалог від імені різних істот з приводу спільного проживання;
• виготовити екологічні книжки – саморобки;
• організувати образотворчу діяльність з екологічної тематики та виставку творчих робіт з покидькового матеріалу залучивши до співпраці дітей та їхніх батьків;
• спільно з батьками провести акцію «Допоможи дереву»
• провести розвагу «Ми – друзі планети Земля».
• провести майстер – клас «Екологічні іграшки – саморобки» за участю батьків.

Результат:

• екологічна розвага «Ми – друзі планети Земля».

Екологічна розвага для дітей старшого дошкільного віку

Тема: «Ми – друзі планети Земля»

Завдання розвитку

Фізичний розвиток. Підтримувати рухову активність дітей; розвивати рухові якості – швидкість, спритність; удосконалювати трудові навички; вправляти дітей в імітаційних рухових діях.
Соціально-моральний розвиток. Виховувати любов до природи. Розвивати у дітей соціальні емоції та мотиви( співчуття, радість, бажання допомогти);формувати узгоджувати свої дії з діями інших.
Емоційно-ціннісний розвиток. Виховувати позитивне емоційно-ціннісне ставлення до природи; викликати у дітей задоволення від своїх дій; збагачувати внутрішній світ дитини позитивними емоціями.
Пізнавальний розвиток. Виховувати любов до природи; розширювати досвід пізнання навколишнього світу та усвідомлення себе у ньому; розвивати пізнавальні здібності, вміння аналізувати різні явища та події, узагальнювати, робити елементарні висновки, обґрунтовувати власну думку.
Мовленнєвий розвиток. Розвивати мовленнєве дихання, силу, висоту, тембр голосу для передачі різного інтонаційного забарвлення мовлення; привчати говорити чітко, регулювати темп мовлення; закріплювати вимову всіх звуків рідної мови.
Художньо – естетичний розвиток. Виховувати звичку вносити елементи краси в природу; розвивати естетичне сприйняття, здібності до образотворчої діяльності, спонукати до експериментування різними художніми матеріалами.
Креативний розвиток. Сприяти розвитку образного мислення, уяви. Учити дітей розмірковувати, робити висновки. Заохочувати вихованців до творчих перевтілень: драматизація екологічної казки «Під грибком».Атрибути та декорації: природоохоронні знаки на підставках ; засмічений ліс; засмічена річка, кошики для сміття; дерево, виготовлене із картону; папір, ножиці, клей , кольоровий папір; нарізані овочі; глобус; картинки із зображеннями ялинки, берізки.

Хід заняття

Діти по слідам із сніжинок заходять до музичної зали. Їх зустрічає Матінка Природа.
Вихователь: Діти, я здогадалась, хто нам залишив сніжинки і кому потрібна допомога. Це Матінка-Природа, а також її гості, давайте привітаємось.
Діти: Доброго ранку!
Матінка Природа: Діти,скільки у мене прекрасного та надзвичайного: безмежні простори і гори, що ховаються в хмарах, і сині моря. І жителів дуже багато,кожен з них це маленьке чудо. Але люди часто забувають про це і тоді димлять труби, чути вистріли, рубають ліс, забруднюють всі води, гинуть тварини і рослини. Планета Земля у небезпеці. Допоможіть мені. Врятуйте природу!
Наша планета Земля
Гори, ліси й поля – дім наш рідний, малята
Збережемо Землю, бо вона одна
Іншої такої ніде нема.

• Яку форму має наша планета? ( відповіді дітей)
• Які живі істоти населяють Землю? ( відповіді дітей)
• Що необхідно всім живим істотам на Землі? ( відповіді дітей)
• Що необхідно людині на Землі? ( відповіді дітей)
• Чому Землю називають спільним будинком? ( відповіді дітей) Приведемо в порядок наш зелений будинок. Ви згодні?
• Але ж ви такі маленькі, я сумніваюсь, впораєтеся ви з цим завданням? Давайте я вас перевірю.

Гра «Ланцюжок»
Гра «Знайди з якого дерева гілка»
Матінка-Природа: Добре, ви все знаєте про природу.

• Тоді я вас перетворюю в юних екологів.
• Хто такі екологи? (відповіді дітей)
• Так, це люди, які люблять природу, вивчають взаємовідносини організмів із довкіллям, дбайливо ставляться до природи і оберігають її.
Матінка-Природа дає дітям емблеми екологів, чарівний килимок-літак.
• У мене є чарівний килимок-літак. Як ви гадаєте, чому не на поїзді чи на машині ви вирушите у подорож? ( відповіді дітей) Так, він не забруднює повітря, не шкодить природі.
Матінка – Природа йде.

Вихователь: Ми вирушимо у подорож , врятуємо нашу планету. Для того, щоб він полетів, відгадайте загадку:

Здогадайтеся, малята,
Де дерев росте багато.
Дикі звірі де живуть
Ягоди й гриби ростуть (у лісі)

Тож давайте пригадаємо з вами прислів’я про ліс. (відповіді дітей)

Діти сідають з вихователем на килимок
Вихователь: Заплющуйте очі, візьміться за руки та міцно тримайтеся. Ми полетіли високо в небо над хмарами. Вітер підганяє нас, і ми швидко прилетіли.
Діти у зимовому лісі
Вихователь: Діти, куди це ми потрапили? Яка пора року? (відповіді дітей)
– Зима – це пора року, коли вся природа поринула у глибокий сон. Подивіться. Хто нас зустрічає. Це Лісовичок, але ж він якийсь сумний.
Вихователь: Здрастуй, Лісовичок. Що трапилось?
Лісовичок: Біда у лісі. Скоро свято і всі приходять в ліс за ялинками. Мало залишилося ялинок і мені сумно.
Вихователь: Не сумуй, Лісовичок, ми тобі допоможемо.
Діти, Матінка-Природа залишила нам підказку.
На столі нарізані овочі, дріт, зелений папір, ножиці, серветки.
Вихователь: Для кого ці овочі можуть бути потрібні у лісі? (відповіді дітей).
Вихователь: Що птахам страшніше – холод чи голод? (відповіді дітей). – Так, саме голод – найбільша небезпека для пташок взимку.

• Що ми можемо зробити ? (відповіді дітей)
• Давайте зробимо для пташок намисто з овочів, а з папіру виріжемо ялинки. У нас є різні знаки, які охороняють природу. Який знак можна залишили тут, щоб ялинки у лісі завжди були? ( відповіді дітей)

Пальчикова гімнастика.
Діти нанизують на дріт овочі, вирізають ялинки, ставлять знак «Не руби дерева»
Вихователь: Повісимо на ялинку намисто, а ялинки посадимо, щоб лісовичку не було сумно. Які гарні ялинки, здається зараз танцювати почнуть.
Танок ялинок (у виконанні дітей)
Лісовичок: Дякую, діти. Врятували ви ліс і про пташок не забули.
Час вирушати далі. Сідаємо на чарівний килимок.
Заплющуйте очі. Полетіли. Неси нас, килимок туди, де потрібна наша допомога. Відгадайте загадку:
Тільки сонечко пригріло –
І розтанув килим білий.
Клен радіє: певно, знає –
В гості йде до нас …( весна)

Вихователь: Так, природі потрібна і навесні наша допомога. Я чую як теплий вітерець дмухає в обличчя. А ви чуєте? А ось і приземлились.. Дивіться, яка краса. Земля прокинулась, умилась. Відразу квітами укрилась.
Діти підходять до весняної галявини, де стоїть зламана берізка, до неї прив’язана склянка, навкруги лежить будівельне сміття.
А що це з берізкою стало? (відповіді дітей)
- Давайте полікуємо дерево. Діти, що трапиться, коли дерева загинуть? ( відповіді дітей) Ось чому так тихо , і не співають пташки. Подивіться навкруги будівельне сміття. Тут і квіти не ростуть. Давайте відгородимо цю галявину.
Діти змазують берізку землею, перев’язують тканиною, будують паркан.

Виходить Дівчина-Підсніжник, плаче.
Вихователь: Що трапилося?
Підсніжник: Я підсніжник лісовий.
Навесні першим зацвітаю.
Та на жаль, моя родина
З кожним роком вже зникає.
Ми не встигаємо розцвісти
Як люди нищать нас без жалю.
І дуже швидко прийдуть дні
І всі побачать – нас не стало.
У руках дівчинки зірвані та зламані квіти.
Вихователь: Подивіться, що це з квітами трапилось? А можна рвати підсніжники? Чому?

• Діти, ви хочете посадити квіти? Ось папір, давайте зробимо квіти та посадимо їх на галявині.
Діти роблять квіти і саджають на галявину.
• Який знак ми залишимо для людей, щоб захистити квіти?
Діти Залишають знак «Не рви квіти».
• Яка гарна галявина, пташки співають, а підсніжники танцюють з вітром.

Танок підсніжників (діти)

Вихователь: Час вирушати далі, відгадайте загадку:
В небі ластівка летить,
З вітром листя шелестить,
Воду п’є лелека.
Сонце палить. Спека.
Дозріває жито.
Яка пора? ( літо)
Діти, ми потрапили у літню спеку. Хочеться до річки, де прохолода. Ось і річка, яка брудна. А це хто?
Жабка: Нас не люблять, ображають
Ловлять, потім викидають.
Не дивіться ви на вроду,
Ми очищуємо воду.
Вихователь: Як же тут може жити, жабка, коли стільки сміття. Треба щось робити. А це хто?
Заходить Хламище.
Хламище:
• Я Хламище, де сміття, там і я.
Вихователь: Діти, треба його позбутися, сміття забруднює річку, шкодить рибам, жабкам.
Хламище: Сміття завжди буде. Люди такі неохайні. І ви маленькі, такі самі. Гарно тут мені, добре, сміття багато.
Вихователь: Діти, зараз я вам розповім, як можна зробити , щоб сміття приносило користь ? Чи знаєте ви, що таке макулатура? А як можна використовувати пластикові пляшки? (Складати в контейнер для пластикових пляшок. Після переробки з цих пляшок роблять плівку, тротуарну плитку, щітки для підлог. Сміття треба розділяти і складати окремо для переробки , тоді воно приноситиме користь)
Діти, я здогадалась, що можна зробити. А ви? Так, треба зібрати сміття і Хламище піде від нас.

Гра «Збери сміття».
Хламище: Ой, горе мені, немає сміття, нема і мене. (йде)
Вихователь: Діти, яка річка стала чиста, врятували ми жабку. Який знак біля річки залишимо?
Діти ставлять знак «Не можна кидати сміття».
Жабка: Дякую, діти, піду подивлюся може мої друзі повернулися.
Вихователь: Давайте відпочинемо.

Релаксація:
Я – квітка. Я дуже маленька квітка. Я росту, росту, росту, прокинувшись від солодкого сну, розправляю свої ручки-пелюстки, умиваюся росою, повертаюся до сонечка, посміхаюся йому. Сонечко своїми промінчиками пестить мене. Прокинувся лагідний вітерець, бавиться з квітками. Улітку він такий лагідний і ніжний! Бджілки прилетіли, зібрали чудодійний корисний пилок, пахучий нектар, цілющий мед. Прокидаємося. Розплющіть очі. А хто ще мешкає у річці? Не тільки риби, ще прилітають різні птахи.

Танок лебедів (діти)
Час вирушати далі. Відгадайте загадку: Хто золотом дерева вкриває, а потім його зриває? (осінь)
Діти сідають на килимок і потрапляють в осінній ліс. Хлопці хочуть запалити вогнище (діти – випускники садочка)
Вихователь: Що тут відбувається?
Хлопці: Ми хотіли погратися із сірниками. Що тут поганого?
Вихователь: Діти можна запалювати вогонь у лісі? Що може статися? (відповіді дітей) А що у вас у кошику?
Хлопці: Зловили їжачка, візьмемо додому.
Приходять двоє дітей – Зелений патруль.
Зелений патруль: Що за безлад? Хто тут ліс підпалює?
Хлопці: А ви хто такі?
Зелений патруль: Ми Зелений патруль, слідкуємо за порядком у лісі. Можемо і вас навчити. Природа на вас скаржиться.
Хлопці: А природа не розмовляє.
Вихователь:А ось діти зараз вам покажуть казку і ви все зрозумієте.

Казка « Під грибком».
У нашому лісі є багато дерев, рослин, ягід і грибів. Самий яскравий грибок – це Мухомор.
Гриб: Я – Мухомор. Гриб отруйний, але корисний.
Побачивши такий яскравий мухомор,
метелики вирішили сховатися під ним
Метелики: Ой, дивись, грибок. Давай сховаємось.
Мухомор: А що трапилося?
Метелики: Ми літали, ми порхали, зовсім лиха ми не знали.
До лісу хлопці завітали, наші крильця поламали.
Мухомор – Сідайте, я вас полікую.
Маленьким мурашкам теж сподобався мухомор
і вони з радістю зупинилися біля нього.
Мурашки: Ух, втомилися
Мухомор: А що трапилося?
Мурашки: Хатинку свою рятували. Хлопці прийшли до лісу зруйнували мурашник.
Мухомор: Сідайте будь ласка, відпочиньте.
Метеликам і мурашкам дуже сподобалося відпочивати біля грибочка і вони не помітили, як до них прилетіли горобчики.
Горобчики: Ой, як боляче!
Мухомор: А що трапилося?
Горобчики: Хлопці каміння кидали і поранили нас. Тож сховайте нас від них.
Мухомор: Ховайтеся швидко, я вас полікую.
Тільки горобці сховалися під грибком, з’явилися жабки
Жабки: Ква-ква!
Мухомор: Що трапилося?
Жабки: Приїхали люди, мили машину біля річки, покидали сміття і поїхали. Річка стала брудна-брудна, нам нічим дихати.
Мухомор: Сідайте будь ласка, відпочиньте.
Сіли жабки на зелену травичку біля грибочка і побачили як з-за дерев вискочив зайчик і пострибав до них.
Зайчик: Ой, сховайте мене, сховайте!
Мухомор: Що трапилося?
Зайчик: Хлопці за мною женуться, хочуть мене зловити та в клітку посадити.
Мухомор: Швидше ховайся.
Тільки зайчик сховався, а ось і вовк біжить.
Вовк: Де ж мені сховатися? Там вогонь, тут вогонь, навкруги вогонь. 
Мухомор: Що трапилося?
Вовк: Хлопці запалили вогонь і залишили у лісі. Хвіст мій підпалили. Я ледве врятувався.
Мухомор: Сідай, я тебе полікую.
Полікували вовка. Ось, незабаром до грибочка прибігла лисичка.
Лисичка: Я – лисичка-красуня. Йшла по лісу, знайшла люстерко. Хотіла подивитися, яка я гарнесенька і порізала лапку
Мухомор :Сідай, я тебе полікую. Я – Мухомор. Я лікую тварин, люди роблять з мене мазь для лікування ран. Не треба знищувати мухомори.
Вихователь: Бачите, скільки скарг на вас у природи?
Хлопці : А ми і не знали, що таке лихо накоїли. Вибачте нас, будь ласка , ми більше не прийдемо у ліс.
Вихователь: У ліс ви приходьте, але з любов’ю і турботою. Поводьтеся як у гостях. А щоб ви добре запам’ятали , діти зараз подарують вам природоохоронні знаки.
Вихователь: Діти, який знак залишимо для тих, хто любить розважатися у лісі?
Діти залишають біля дерева знак « Не запалюй вогонь у лісі», розповідають про знаки і віддають їх хлопцям.
Хлопці: Ми виправимося, а рятівники нам допоможуть. До побачення!
Вихователь: Діти, давайте на згадку про осінній ліс, зберемо жолуді. Час повертатися додому. Сядемо на килимок.
Діти, ми врятували квіти, дерева, птахів, річку. Що потрібно птахам, тваринам, людям для життя? Як можна очистити повітря? ( відповіді дітей)
У нас з вами є подарунок лісу – жолуді. Зараз ми посадимо жолуді у горщик, навесні виросте паросток. Кожен з вас посадить його біля свого будинку, на подвір′ї нашого дитячого садочку, повітря в нашому місті стане чистішим.
Діти саджають жолуді у горщики.
До залу заходить Матінка – Природа.
Матінка – Природа: Бачу ви впоралися, виконали всі завдання для того, щоб планета Земля стала квітучою, чистою та зеленою.
Вихователь: Діти, давайте пригадаємо, що ми сьогодні з вами гарного зробили для природи. Прикрасимо наш глобус позначками (діти пригадують у якій порі року та чим допомогли природі).
Дитина: Промінь сонця десь пробився,
Ліс чудовий нам відкрився –
Нам природа всю красу дала.
Тож і літом і зимою
Ставтесь до рослин з любов’ю.
Квітне все від людського тепла.
Хай живе завжди промінь сонця, шум води,
В лісі на галявині хай квітне первоцвіт.
Зберігайте ліс, кожну гілочку, кожен лист –
Все це є для нас найперший заповіт!

понедельник, 3 февраля 2020 г.

Впізнай музичний інструмент. Знайомство дошкільників з українськими народними інструментами


Осінні розваги

Колективна робота вихованців"Красуня-осінь"(аплікація)

Основні вимоги до співу


ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО СПІВУ


  СПІВАТИ ПОТРІБНО СТОЯЧИ АБО СИДЯЧИ.
СТІЙТЕ ПРЯМО, ГОЛОВУ ТРИМАЙТЕ ВІЛЬНО, НЕ НАПРУЖУЙТЕСЬ.
ПЛЕЧІ ВІДВЕДІТЬ НАЗАД, РУКИ ВІЛЬНО ОПУСТІТЬ.
ПІД ЧАС СПІВУ СИДЯЧИ РУКИ ПОКЛАДІТЬ НА КОЛІНА АБО НА ПАРТУ.


  ДИХАННЯ БЕРІТЬ СПОКІЙНО, ПЛЕЧІ НЕ ПІДНІМАЙТЕ.    
   КОЖНЕ СЛОВО ПІСНІ ВИМОВЛЯЙТЕ ЧІТКО 1 ВИРАЗНО.


  СПІВАЙТЕ М'ЯКИМ НАСПІВНИМ ЗВУКОМ. СПІВАЮЧИ В  
     ХОРІ НЕ ВИДІЛЯЙТЕСЬ.


  ПРИСЛУХАЙТЕСЬ ДО СПІВУ ТОВАРИШІВ, НЕ ВИКРИКУЙТЕ.


  ВАШ СПІВ ПОВИНЕН БУТИ ВИРАЗНИМ, КРАСИВИМ, НА 
        РАДІСТЬ ВАМ 1 СЛУХАЧАМ.


  НЕ МОЖНА СПІВАТИ ГОЛОСНИМ РІЗКИМ ЗВУКОМ.   
    НЕОБЕРЕЖНЕ ВІДНОШЕННЯ ДО СВОГО ГОЛОСУ: КРИК,  
ВЕРЕСК, СПІВ РІЗКИМ ЗВУКОМ, МОЖЕ ПРИВЕСТИ ДО 
ВТРАТИ ГОЛОСУ.


  НЕ СПІВАЙТЕ НА ХОЛОДНОМУ ЧИ СИРОМУ ПОВІТРІ.  
 ДОТРИМУЮЧИСЬ ОСНОВНИХ ПРАВИЛ СПІВУ, ВИ
 НАВЧИТЕСЬ ВИРАЗНО 1 ГАРНО ВИКОНУВАТИ ПІСНІ.

Ранок "Осінній ярмарок"(різновікова група)

Виходять дві ведучі і двоє дітей з короваєм)
Ведуча 1:   Увага! Увага! Спішіть — поспішайте!
Господарі й  гості, глядіть, не минайте!
На ярмарок просим гуртом, поодинці!
Чекають на всіх тут чудові гостинці!
Ведуча 2:  Осінь золота прийшла до нашого краю
Всім нам осінь принесла щедрі урожаї
Урожай зібрали - свято вшанували,
Щоб про щедрість українську ви не забували!
Дитина:  Якщо хочемо зустріти
Гостя щиро і привітно                                  
Гостя ми того стрічаєм
Круглим пишним короваєм
Дитина: З рушником берем таріль
Коровай кладем та сіль
Шанобливо хліб підносим
Та вклонившись щиро просим
Разом  «Любий гостю наш Приймай,
               символ дружби - коровай
(діти вручають коровай)
Ведуча 2:  Отож запрошуємо наших учасників свята
Дитина:  Вітаємо усіх, хто тут зібрався нині
Вітаємо усіх хто слухає тут нас
Вітання шлемо щиро
Гостям і родині
На українське свято просимо всіх вас.                           
Дитина:  На рідній Україні нашій здавна
Існує звичай добрий, гарний, славний
Коли зібрали урожай багатий
Вести його на ярмарок продати
Традиції народні ми не забуваймо
На ярмарок сьогодні разом завітаймо
Шановні гості, любі мами й тата
В садочку ярмарок, в садочку нині свято.
Дитина:  Дивне свято ярмаркове
Розцвіло усе навколо
Кольоровими квітками
Мальовничими листками    
І куди не глянеш, всюди
Люди, люди, люди.
Дитина: Ярмарок дзвінкоголосий
Всіх до себе в гості просить
Всі заходьте, не баріться
На товар всі подивіться

Дитина:  В садочку нині ярмарок            
Хай музика звучить
Хай лине пісня, як без пісні жити                                   
Сьогодні ярмарок, і як завжди ведеться                               
Нехай він піснею веселою почнеться                       
ПІСНЯ «Українське свято нині»
(Виходять дві куми)
Кума 1:  Здорові були кумонько!                                          
Кума 2:  А й вамне хворати!                                                                             
Кума 1:  Сусідонько, а куди це ви поспішаєте?
Кума 2:  Та туди, куди й ви кумасю причепурилися                               
Кума 1:  А туди - це куди?
Кума 2:  От заладили куди та й куди!
В Україні здавна
Є звичай славний
Урожай зібрати,
А лишки продати
Кума 1:  Хто продати, хто купити,                             
А хто просто походити
Подивитись, поучитись
Заодно й повеселитись                            
Кума 2:  А купляти щось будете?
Кума 1:  Та куплю собі обнову черевики. Вишиваночку новеньку ще й
                намисто. Що як золото іскриться. А ви кумонько?                                          
Кума 2:  Куплю глечиків новеньких
І великих і маленьких
Ще й каструлю з пароварку                 
Буду вправною господарка.                                      
Кума 1:  Так ходімо швидше, а то дивіться - скільки людей понаходило.
                Зараз все краще розберуть, а нам дулю залишать!
Кума 2:  Так, так, ходімо, а то й справді голі й босі залишимось. Дивіться
                кумонько, скільки тут всього, аж очі розбігаються, славний
                ярмарок, славний...
Дитина:  На ярмарку нашім веселім, багатім              
Є чим дивуватись і є що придбати             
Тут щедрі дарунки із саду й городу             
Тут пісня і жарти усім в нагороду             
Дитина:  Тут речі умільців ні з чим не зрівнянні         
Барвисті стрічки, рушники вишиванні                                     
Полив'яний посуд - глечики, горнята              
Сопілки - хлоп'ятам, намиста - дівчатам
Дитина:  І чого тут в нас немає
Все чого душа бажає                                                                   
Для великих і старих
Для малих і молодих
І для татка і для мами
Аби хтіли купувати                              
Дитина:  Нехай дивляться, купують                                                
Нехай грошей не жалкують                             
І ляльки і різні речі
Хай придбають для малечі.
Дитина:  Ярмарок у нас багатий, можете всього придбати
Звідусіль голоси на всі боки лунають                                 
Продавці свій товар на весь світ вихваляють.
Дитина:  Будь - ласка, будь-ласка, купуйте, купуйте
Усе на прилавку беріть, вибирайте
Чи грушку, чи сливку, а чи ананас  
Все свіже, хороше, смачненьке у нас
Дитина:  Купуйте, купуйте усі бараболю
Варіте і смажте із сіллю й без солі
Сто страв господиня з картоплі готує
Картопля як хліб, вона всіх погодує
Дитина:  Кому поросятко рожеве, справжненьке
Рухливе, їсть все, і завжди веселеньке  
Продам вам за гривні, а чи за доляри
Хутенько беріте і свинку до пари.
Дитина:  Хто гострого хоче, часник хай придбає
Він вражую силу вогнем випікає
А ще ось погляньте, яка є цибуля
Така як кулак, а не як синя ґуля                
Дитина:  Лоточків із яблук ви не минайте                       
Які до смаку вам, такі вибирайте                  
Сортів тут багато, усі вони різні                                                          
Ось яблука ранні, а ось вони пізні.              
Дитина:  Купуйте капусту, вона вітамінна
І солена в бочці, в салатах відмінна                            
У борщику, в супі, в смачних голубцях                                                
І смажена в маслі, і терта в млинцях.
Дитина:  Кружки, ложки розписні,
Керамічні, глиняні,
Все екологічно чисте                                                        
Все красиве та корисне
Дитина:  Врожай цього року в Україні багатий
Є що купити і є що придбати
Беріть, пригощайтеся, ось вам дарунки                                                  
Від осені, славної всім подарунки                         
ПІСНЯ «Про осінь»
Ведуча 1:  Наш ярмарок вирує і гуде  
З усіх усюд до нас народ іде
Усі щось продають, купляють
Товар на прилавках розглядають.
Ведуча 2:   На Україні люди всі талановиті
І до прекрасного серця у них відкриті
Дівчата й молодиці вишивають
У рушники свою любов вкладають
Беріть не минайте красу цю дівочу
Шануйте рушник, бо його шила мати.                              
Дитина:  Вишиванкою ніжною на білім полотні
Вишивала щастя й долю матінка мені
Кольорами ясними всі лягли нитками
Квіточки червоні й зеленії листки                      
Дитина:  В нас сьогодні ярмарка чудова                                 
Милують око диво рушники
Для мами радість, а для донечки обнова                  
Як добре що є звичаї такі                                                                
Дитина:  Бо рушники - це символ для родини
Найкращі вишиванки України
Ой, чия ж то дівчина
Не ледаща, гарна
Та, як ягідка, роботяща
Рушники узорами вишиває                                           
Пісеньку весняночку нам співає                                                         
ТАНЕЦЬ З РУШНИКАМИ
(звучить козацький марш, заходять козаки)
Ведуча 1:  Знову музика лунає                                      
Хтось на свято поспішає                            
Дитина:   Мир і честь усій громаді (скидають шапки)                  
Слава чесному народу
Ми тут бути дуже раді
Ми з військового походу                                 
Дитина:  В рідну землю завітали
Воювали з ворогами
Де ми тільки не бували                                                          
А душею були з вами                       
Ведуча 2:  Ану хлопці козаченьки, заспівайте нам пісню про веселих козачат                    
ПІСНЯ «Ми веселі козачата»
Ведуча 1:  А які музики в нас
Барабан, баян і бас
Скрипки, гуслі і слояри
І кларнети і гітари.
Ведуча 2:  І гармонія як грає
І сопілочка співає
Ліра, бубон і сурма
Тут зібрались недарма
ГРА НА МУЗИЧНИХ ІНСТРУМЕНТАХ
Дитина: А ви хлопці-козаченьки
Чи ви сильні чи слабенькі
Чи Веселі чи умілі                                                 
Покажіть себе на ділі                               
ПІСНЯ «Ой заграйте музики»
Дитина: Танцювали, жартували
І дівчаток розважали
Ой чи так, чи не так
Затанцюємо гопак
ТАНЕЦЬ «Гопак»
Дитина:  Молодиці беріть хустки
На них квіти та пелюстки
На них квіти волошкові
Дивні роси світанкові
Дитина: На них щастя для дівчини
На них радість для родини
Берегиню роду ви не забувайте
Бережіть себе й хустки одягайте
танець з хустками
Ведуча 1:  Ой як гарно сьогодні на ярмарку
Одні грають, другі співають
Одні торгують, другі купують
Ведуча 2:   А інші тільки роти пороззявляли
І дивляться що на ярмарку відбувається
Ану давай якось їх розрухаємо
ТАНЕЦЬ БАТЬКІВ
Дитина:   Гей шановні продавці
І ви, добрі покупці          
Гаманці мерщій ховайте
Циганський табір зустрічайте
(заходять цигани)
ЦИГАНСЬКИЙ ТАНЕЦЬ  
Ведуча 1:  Лине слава по Вкраїні, по містах і селах
Що танцює і співає ярмарка весела
Полетів аж до столиці гомін голосистий
Приїхали в Підволочиськ народні артисти
Ведуча 2:   На ярмарку побувати кожен дуже радий
Нас бажає привітати ще й зірка естради
Заспівати гарну пісню вона захотіла
Зустрічайте, вам співає Тереза Симан
ПІСНЯ
Дитина: Вирує ярмарок, жартує і сміється
Де краще місце можна ще знайти
На Україні так завжди ведеться
І звичаї свої нам треба берегти
Дитина:  Бо у традиціях живе душа народу
Великий зміст закладений у них
Тут мова, пісня про свободу
Любов і дружба і веселий сміх
Дитина:  Земля моя, земля найкраща в світі
Отут моє коріння і рідня
Ось тут моє дитинство сонце світить
І тут люблю і тут живу щодня
Дитина:  Мій край чудовий Україна
Тут народились ти і я
Тут над ставком і верби і калина
Чарівна пісня солов'я
(виходить дівчинка із свічечкою)
Дитина:  Моя молитва лине в небеса
Стою я перед Богом на колінах
Дай, Отче, миру, спокою в серцях
Тебе благає щиро Україна
ПІСНЯ «Боже, я молюсь за Україну»
Ведуча 1:  Люби свій край моя дитино
Бо тут з'явився ти на світ
Це місце зветься Україна
І звідси ти почнеш політ
Ведуча 2:  Люби свій край моя дитино
Віддай йому всі радощі й жалі
Бо Батьківщина наша,
Україна Найкраще місце на землі!

воскресенье, 2 февраля 2020 г.

Льльковий театр

Тестові завдання на уроці музичного мистецтва

Розділ ІV «Взаємодія музики з іншими видами мистецтва».
І варіант
І  рівень
1. Опера виникла у: 
а) Греції;     б) Іспанії;     в) Італії.
2. Які види мистецтв поєднує пісня?
_______________________________________________________________
3. Визначити, які із перелічених творів належать до вокального жанру:
а) романс;   б) пісня;    в) симфонія. 
ІІ  рівень
1. Хто є автором опери «Чарівна флейта»?
а) С. Прокоф’єв ;  б) В.А.Моцарт;    в) К.Дебюсі .
2.Короткий літературний виклад сюжету опери, балету, оперети, мюзиклу - це…______________ .
3. Автор музики пісні «Український віночок»:
а) Л. Стельмащук;      б) О. Злотник ;      в) В. Таловирі.
ІІІ рівень
1. Що таке опера?   ______________________________________________
_______________________________________________________________

2. За зображеннями портретів композиторів вкажіть автора балету «Лускунчик»


                   
                                                                                            




№ ___ Прізвище ________________ .

3. Що таке па-де-де і кордебалет? __________________________________
_______________________________________________________________
ІV рівень
1. Охарактеризуй засоби музичної виразності твору С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».
2. Кого зі своїх друзів чи однокласників ти обрав би на роль Попелюшки з балету  С. Прокоф’єва «Попелюшка»? Чому?
Розділ ІV «Взаємодія музики з іншими видами мистецтва».
ІІ варіант
І рівень
1. Назви відомі тобі види мистецтва.   ______________________________  
_______________________________________________________________
2. З переліченого ряду випиши твори інструментального жанру:
а) кантата;   б) симфонія;    в) ораторія.
 3. Закінчи речення
Ритмічні рухи під музику – це _____________________ .

ІІ рівень
1.Оперу «Запорожець за Дунаєм» написав:
а) К. Дебюсі;     б) С. Прокоф’єв;     в) С. Гулак- Артемовський.
2. Назвіть 2-3 відомих вам композиторів, які писали музику до кіно.
_______________________________________________________________
3. Автором музики пісні «Писанка» є:
а) А. Стельмащук;    б) Р. Роджерс;     в) В. Таловиря.

ІІІ рівень
1. Що таке мюзикл? _____________________________________________
_______________________________________________________________
2. Які види мистецтв поєднує у собі опера? _________________________
_______________________________________________________________
3. Яка роль музики у кіномистецтві? _______________________________
_______________________________________________________________
ІV рівень
1. Розкажи про свої враження від прослуханого твору В.А. Моцарта  «Чарівна флейта».
2.Розглянь фотоілюстрації:

                         



Що їх об'єднує? З якою музикою, на твою думку, співзвучне кожне зображення ? Аргументуй. 
 

Музичний турнір знавців музики 5 клас

Музичний турнір знавців музики
5 клас

Тема: Музичний турнір знавців музики.
Мета та завдання: підбити підсумки семестру; узагальнити знання, уміння та навички учнів, здобуті впродовж семестру; розвивати навички роботи в команді (групі); виховувати прагнення досягнути найвищого результату.
Музичний матеріал: твори, що слухали протягом семестру; пісні, які вивчали впродовж семестру.
Наочні посібники: нотки, таблиці.
Обладнання: музичний інструмент, фонохрестоматія.
Тип уроку: узагальнення знань.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід (Ю. Рожков «Музика»)
1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Повідомлення теми та мети уроку. 
(Тему семестру та уроку написано на дошці)
4. Основна частина.
Сьогодні у нас заключний урок який ми проведемо у вигляді гри, що має назву: «Турнір знавців музики». Під час її проведення ви продемонструєте свої знання, вміння та навички, яких ви набули протягом семестру. За кожну правильну відповідь ви отримаєте нотки. Одна нотка дорівнює одному балу. Яка команда набирає більше ноток – та і перемогла у змаганні (учні класу об’єднуються у дві команди, кожна з них вибирає свого капітана).
Завдання 1. «Біографічне лото».
На окремих картках написані фрагменти біографії композиторів, тобто фактичний матеріал, який ви засвоювали впродовж семестру. На одній картці зазначено ім’я композитора, на другій – музичний твір, далі – країна й асоціація, що пов’язана із цим композитором та його творчістю. Ваше завдання: обрати із загальної кількості карток ті, що стосуються певного композитора, а з карток скласти його біографію.
Завдання для першої команди
Композитор Музичний твір Країна Асоціація
П.І.Чайковський «Італійська пісенька» Росія «Дитячий альбом»
М.В.Лисенко Увертюра Україна Опера «Тарас Бульба»
М.П.Мусоргський Гопак Росія Опера «Сорочинський ярмарок»

Завдання для другої команди
Композитор Музичний твір Країна Асоціація
М.Д.Леонтович «Щедрик» Україна «Колядка дзвонів»
А.І.Хачатурян Лезгінка Вірменія Балет «Гаяне»
С.В.Рахманінов «Вокаліз» Росія Антоніна Нежданова
Завдання №2
Із переліку вивчених пісень вибрати народні. Яка команда швидше виконала завдання правильно, отримує одну нотку.
«Веселкова», «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Чарівний смичок», «Чи не той то Омелько», «Золота зіронька», «Танець каченят», «Музика».
Завдання №3
Змагання для капітанів команд
Звучить музика. Слухаючи музичний твір, учні добирають епітети для словесного опису характеру мелодії, ритму, почуттів і по черзі «обмінюються» дрібними прикметниками. Виграє той, хто назве останнє слово. Він отримає 4 бали (чотири нотки).
Завдання №4
А ми любимо співати
Команди по черзі починають співати пісні, а за сигналом вчителя одна команда повинна доспівати пісню іншої. Хто краще знає текст ‒ одна нотка, мелодію ‒ одна нотка, виразно її виконує ‒ одна нотка. В сумі найбільше виходить 3 бали (нотки).
Завдання №5
Змагання музикознавців
Завдання №6
Упізнай танецьКожна команда повинна підготувати запитання іншій команді. Якщо команда не може відповісти на поставлене запитання, відповідає та команда яка його поставила. Кожна правильна відповідь ‒ 2 нотки, за доповнення -1 нотка.
Впізнати танець що звучить. Кожна правильна відповідь ‒ 2 нотки, доповнення ‒ 1 нотка (Гопак, полонез, болеро, кадриль).
Завдання №7
Євробачення
Кожна команда обирає солістів, які повинні виконати найулюбленішу пісню, решта ‒ підспівують. Найкраще виконання ‒ 3 нотки.
5. Підсумок уроку. Підбиття підсумків. Відзначення найстаранніших. Оцінювання музично ‒ творчої діяльності. 
6. Вихід з класу під улюблену пісню.


 24.02 6 КЛАС  ТЕМА УРОКУ : МИСТЕЦТВО ІМПРОВІЗАЦІЇ ПОСИЛАННЯ НА ПРЕЗЕНТАЦІЮ  https://sway.office.com/nIUoQTWo8QxaGCD3?ref=Link&loc=play